Wiadomości

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 23-28 lutego 2015 r. (Film)

Data publikacji 20.02.2015

W najbliższy poniedziałek, 23 lutego, rozpoczyna się Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Akcja potrwa do soboty. Policjanci, prokuratorzy będą udzielać ofiarom przestępstw bezpłatnych porad prawnych. Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi na osoby pokrzywdzone przestępstwem - na ich uprawnienia i potrzeby.

W związku z „Tygodniem Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komenda Główna Policji przygotowały specjalny poradnik „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?”. Podobnie, jak w latach ubiegłych, policjanci wezmą udział w dyżurach, podczas których osobom pokrzywdzonym będą udzielane porady prawne.

Jakie informacje znajdę w poradniku?

Poradnik „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?” został opracowany w Biurze Służby Kryminalnej KGP. W poradniku można znaleźć informacje m.in. o tym, gdzie można złożyć zawiadomienie o przestępstwie, czy można to zrobić anonimowo oraz jakie prawa przysługują osobie w związku ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Zawiadomienie o przestępstwie ma obowiązek przyjąć każdy funkcjonariusz policji na każdym posterunku, komisariacie i w każdej komendzie policji, sporządzając protokół przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie. W poradniku podkreślamy również, że o przestępstwie można poinformować anonimowo.

Poradnik jest dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komendy Głównej Policji, a także na stronach komend wojewódzkich policji.

Dyżury policjantów, adwokatów i prokuratorów

Jak co roku w „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” zaangażowani będą funkcjonariusze policji. Podobnie, jak w latach ubiegłych, policjanci wezmą udział w dyżurach, podczas których osobom pokrzywdzonym będą udzielane porady prawne. Dyżury organizowane będą głównie w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

Zgodnie z założeniami dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny - informacji prawnej będą udzielać nie tylko policjanci, ale także adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy oraz prokuratorzy. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną. Dyżury pełnione będą od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00.

Pełną listę miejsc, gdzie będą pełnione dyżury (z podziałem na województwa) można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Przemoc w rodzinie – badania MSW

Przypominamy, że z sondażu MSW wynika, że 14 proc. Polaków zadeklarowało, że w przeciągu ostatniego roku było świadkiem przemocy w rodzinie. Tylko dwie na pięć osób postanowiło zgłosić ją odpowiednim instytucjom – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie MSW.

Powody dla których, osoby będące świadkami przemocy domowej nie zgłosiły tego faktu były różne. 21 proc. ankietowanych stwierdziło, że problemy rodzinne należy rozwiązywać w domu, a 20 proc., że zgłoszenie i tak nic by nie dało. Co ósmy respondent stwierdził, że nie była to jego sprawa, a 8 proc. obawiało się formalności. Istotny jest także fakt, że co trzecia osoba spośród wszystkich respondentów nie zna żadnej instytucji lub organizacji, które udzielają pomocy ofiarom przemocy w rodzinie.

Jak wynika z badania, świadkiem przemocy domowej w ciągu ostatniego roku był co siódmy Polak. Fakt ten częściej deklarowały osoby młode i w średnim wieku, niż osoby po 55 roku życia. Respondenci najczęściej byli świadkami psychicznej i fizycznej formy przemocy w rodzinie, najrzadziej - przemocy o charakterze seksualnym. Świadkowie przemocy w rodzinie, którzy zdecydowali się ją zgłosić, najczęściej kontaktowali się w tej sprawie z policją (60 proc.). Jedna trzecia respondentów zadeklarowała też, że sprawę zgłosiła Ośrodkowi Pomocy Społecznej. Pozostali ankietowani skorzystali z pomocy Niebieskiej Linii lub innego telefonu interwencyjnego/zaufania (7 proc.) oraz innej instytucji lub organizacji pozarządowej (20 proc.)

Zdecydowana większość respondentów (95 proc.) jest zdania, że policja powinna sprawdzać każdy przypadek przemocy w rodzinie zgłaszany przez świadka takiego zdarzenia.

Działania policji

Od początku 2014 r. policjanci podczas interwencji domowych korzystają z nowych narzędzi dzięki którym łatwiej identyfikują zagrożenia życia i zdrowia ofiar. Instrukcje, które otrzymali funkcjonariusze wyjaśniają, jak interpretować znaki świadczące o tym, że mają do czynienia z zagrożeniem wymagającym interwencji. Mają one także minimalizować dowolność w podejmowaniu decyzji przez funkcjonariuszy.

źródło msw

 

 

Poniżej przedstawiamy link do bazy osób nadzorujących lub koordynujących działania Policji

w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie w garnizonie śląskim:

 

http://slaska.policja.gov.pl/kat/prewencja/gdzie-szukac-pomocy/126682,Przemoc-w-rodzinie.html

 

W naszym mieście podmioty prowadzące punkty:

 


1. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Piekarach Śl. ul. Bpa. Nankera 103, tel. 32 287 95 03; e-mail: biuro@mopr.piekary.pl


2. Punkt Interwencji Kryzysowej w Piekarach Śl. ul. Przyjaźni 229 (Dom Św. Józefa), tel. 32 284 19 87; e-mail: pik@mopr.piekary.pl

 

3. Punkt Porad Prawnych - Ośrokek Kultury Andaluzja w Piekarach Śl. ul. Oświecimska 45, tel. 32 284 56 20.

 

W dniu 23.02.2015 w godz. 10.00- 13.00  będą dyżurować dzielnicowi : sierż. Krzysztof Kubik i sierż. Andrzej Kapral, w godz. 16.00-18.00 - sierż. Dariusz Dobrzański

W dniu 24.02.2015 w godz. 10.00-13.00 będą dyżurować dzielnicowi : sierż. Dariusz Dobrzański i st.sierż. Adam Faber

W dniu 25.02.2015r w godz. 10.00-13.00 będą dyżurować dzielnicowi ; mł.as. Kamil Ruszkiewicz i sierż. Dariusz Dobrzański w godz. 16.00-18.00 sierż. Andrzej Kapral

w dniu 26.02.2015r  w godz. 10.00-13.00 będą dyżurować dzielnicowi : sierż. Krzysztof Kubik i sierż. Krystian Małota

w dniu 27.02.2015r w godz. 10.00-13.00 będą dyżurować dzielnicowi : sierż Krzysztof Kubik i sierż. Dominik Pyrsz

 

Powrót na górę strony