Rowerzysta na drodze! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich

Wiadomości

Rowerzysta na drodze!

Data publikacji 18.05.2017

Wiosna zbliża się do nas wielkimi lecz powolnymi krokami, amatorów jazdy rowerowej nie zniechęca jednak brzydka pogoda. Zarówno kierowcy samochodów jaki i rowerzyści odczuwają wile niedogodności na drodze.

 

Rozpoczął się sezon rowerowy, coraz częściej na drogach możemy spotkać osoby jeżdżące na rowerze, zarówno tych jeżdżących tylko rekreacyjnie czy trenujące do zawodów kolarskich. Niestety rowerzyści są bardzo narażenia na stanie się ofiarą wypadku drogowego, zwłaszcza gdy zarówno oni jaki i kierowcy nie stosują środków ostrożności ponadto uczestnicy ruchu drogowego odczuwają wiele niedogodności na drodze. Kierujący samochodami uskarżają się na rowerzystów, którzy po mino licznych ścieżek rowerowych, poruszają się po jezdni, rowerzyści zaś na to, że ich ścieżki są zajęte przez pieszych i nie mogą swobodnie przejechać.

 

Przypominamy rowerzystom, że art. 33 Prawa o Ruchu Drogowym, jasno mówi, że „Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym”.  Uczulamy rowerzystów, by zwracali uwagę czy przy drodze nie jest umieszczony znak B-9 „zakaz wjazdu rowerów" ponieważ zlekceważenie takiego znaku jest równe z otrzymaniem mandatu karnego w 100 zł.

 

Kierowcom przypominamy o tym, że mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzyście, który znajduje się na przejeździe dla rowerów. W przypadku nie zastosowanie się do tego przepisu, kierowca może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 350 zł i 6 punktami karnymi. Taką samą karę otrzyma również kierowca gdy nie ustąpi pierwszeństwa rowerzyście, który jadzie na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić oraz nie ustąpi pierwszeństwa rowerowi przy przejeżdżaniu przez drogę dla rowerów poza jezdnią.

 

Kierowcom i rowerzystom przypominamy, że dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

 

Pieszym zaś przypominamy, że poruszanie się po ścieżkach rowerowych może skończyć się ukaraniem mandatem karnym w wysokości 50 zł.

 

Wszystkim uczestnikom ruchu drogowego przypominamy o wzajemnych szacunku jakim powinni obdarzyć się na drodze oraz zasadzie ograniczonego zaufania ponieważ nasze bezpieczeństwo zawsze jest najważniejsze