Bezpieczeństwo na drodze - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich

Wiadomości

Bezpieczeństwo na drodze

Okres pomiędzy latem a zimą, to czas pełen pułapek czyhających na kierowców. Nawet wtedy, gdy nie pada deszcz, nawierzchnia bardzo często jest wilgotna lub też ma zmienną przyczepność. Dlatego apelujemy o zwiększenie dbałości o bezpieczeństwo swoje oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego, aby nie dochodziło do wypadków podobnych do tego z DK 94 w Piekarach Śląskich.

Policjanci aby zwiększyć świadomość kierujących i zadbać o bezpieczeństwo na drogach, bardzo bardzo często prowadzą akcje profilaktyczne. Mając na uwadze trudne warunku panujące na drogach, apelujemy o zachowanie ostrożności w trakcie podróży samochodem. Przykładem tego jak skończyć się może brak ostrożności osoby kierującej, może być wypadek z 12 października 2017 r., gdzie na prostej drodze doszło do zderzenia 4 pojazdów. W wyniku wypadku poszkodowana została jedna z kierujących, która została zabrana do szpitala. Przypominamy na co warto zwrócić uwagę podczas jazdy jesienią oraz jak przygotować swój pojazd do jazdy w tym okresie.


 

Krótko i mokro

Jesienią dni są stosunkowo krótkie w porównaniu z tymi, do których przyzwyczaiło nas lato. Najtrudniejsze warunki dla kierowcy, jeśli chodzi o widoczność, to wczesny wieczór lub poranek, gdy pada deszcz. Wówczas mamy wrażenie, że światła nie oświetlają drogi, a piesi stają się kompletnie niewidoczni. Warto pamiętać o tym, że jesienią, gdy już zapada zmrok, wielu ludzi dopiero wraca z pracy i ruch jest wtedy największy. Miejmy świadomość, jak auto zachowuje się na mokrej nawierzchni. Droga hamowania zdecydowanie się wydłuża, a zbyt szybkie wejście w zakręt może zakończyć się pojechaniem na wprost.

Nie daj się zaskoczyć

Okres pomiędzy latem a zimą, to okres pełen pułapek czyhających na kierowców. Dlatego radzimy szczególnie skupić się podczas jazdy zwłaszcza na drogach, których nie znamy. Nawet wtedy, gdy nie pada deszcz, nawierzchnia bardzo często jest wilgotna lub ma zmienną przyczepność. Jadąc suchą drogą możemy zostać zaskoczeni, że na zakręcie lub tuż przed nim nawierzchnia okaże się mokra. Nawet jeżeli na drodze nie będzie lodu, to twarde od zimna opony letnie na mokrej, zimnej nawierzchni będą zachowywały się prawie tak, jak podczas jazdy po śniegu. Kolejną pułapką czekającą na kierowców są liście i błoto. Na terenach zadrzewionych, gdzie spadają na drogę liście, radzimy być czujnym. Gdy liście dostaną się między oponę a nawierzchnię, przyczepność staje się bardzo niska i nie pomogą nawet systemy stabilizacji toru jazdy czy zapobiegające blokowaniu kół podczas hamowania. Poruszając się po drogach w rejonach leśnych pamiętajmy o aktywności zwierzyny leśnej, mogącej przebiegać przez jezdnię.

Przygotuj auto na jesień

Są dwa dodatkowe elementy, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy w okresie jesienno – zimowym, a które nie wymagają dużych nakładów finansowych. W pierwszej kolejności to dobry stan piór wycieraczek, gdyż częste opady deszczu, w połączeniu ze zmrokiem, wymagają możliwie najlepszej widoczności, a przy tym czystej szyby bez smug. Druga rzecz to sprawne i właściwie ustawione oświetlenie.

Pozwól się zauważyć

Każdy pieszy, rowerzysta, a także kierowcy innych jednośladów, powinni pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będą oni lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność, dając kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.