Wiadomości

„Życiowy odblask” w Piekarach Śląskich

Poprawa bezpieczeństwa pieszych poruszających się po drogach – to cel piekarskich mundurowych, którzy wspólnie z pozostałymi organizatorami rozpoczęli cykl spotkań edukacyjnych. Finał działań profilaktycznych odbędzie się 24 maja 2018 r. na Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, gdzie spróbujemy pobić rekord Guinnessa.

W trosce o bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu drogowego, piekarscy stróże prawa organizują akcję profilaktyczną pod nazwą „Życiowy odblask”. Już drugi rok z rzędu mundurowi motywują mieszkańców Piekar Śląskich do noszenia elementów odblaskowych. O tym, że każdy odblask to szansa na wcześniejsze zauważenie pieszego, nie trzeba nikogo przekonywać. Tegoroczne działania zainaugurowano w Miejskim Gimnazjum nr 9 w Piekarach Śląskich, gdzie z udziałem mediów przeprowadzono pierwsze zajęcia z dziećmi. W trakcie prelekcji nie zabrakło ćwiczeń i pokazów z zakresu pierwszej pomocy oraz cennych wskazówek od policjanta wydziału ruchu drogowego. Dla dzieci powodem do uśmiechu była wizyta policyjnej maskotki - Sznupka. Spotkanie zakończyło się zaproszeniem najmłodszych do wspólnej próby pobicia rekordu Guinnessa, która będzie miała miejsce 24 maja na Kopcu Wyzwolenia.
Uczniowie zostali wyposażeni w odblaski wyprodukowane w ramach ubiegłorocznej akcji profilaktycznej.

Po wizycie w szkole, przyszedł czas na grono starszych odbiorców. Policjanci wspierani przez współorganizatorów akcji, tj. członków fundacji „Możesz Lepiej” oraz prezesa piekarskiego oddziału WOPR, przeprowadzili zajęcia w jednym z klubów seniora. Tematem przewodnim wizyty było bezpieczeństwo pieszych poruszających się po drogach, jednak tym razem osobom starszym zwrócono także uwagę na czyhające na nich zagrożenia ze strony oszustów. Obecnie coraz częściej ofiarami przestępstw stają się osoby starsze. Nadrzędną rolę w zapewnieniu obywatelom bezpieczeństwa odgrywa policja, jednak w parze z działaniami mundurowych musi iść intensywna edukacja społeczna w zakresie ochrony przed istniejącymi zagrożeniami. Przestępcy w swoich działaniach wykorzystują różne metody, aby oszukać starze osoby. Starają się dostać do mieszkań pod pretekstem prośby o wodę, sprzedaży artykułów przemysłowych, czy powołując się na osoby sprawujący funkcje urzędowe.

Seniorzy dowiedzieli się jak zdemaskować fałszywego policjanta czy wnuczka oraz mieli okazję zobaczyć prawdziwą policyjną legitymację. Słuchaczy przestrzegano także przed czadem, który w okresie zimy jest szczególnie niebezpieczny. Były to pierwsze tegoroczne spotkania w ramach akcji „Życiowy odblask”. Na kolejne nie będzie jednak trzeba długo czekać, bowiem piekarscy mundurowi już planują wizyty w przedszkolach, szkołach i klubach seniora.

Podsumowaniem działań profilaktycznych będzie Piknik Rodzinny na Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Ślaskich, gdzie wspólnie podejmiemy próbę pobicia rekordu Guinnessa w ilości osób trzymających odblask.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.54 MB)