Policyjne działania "Telefony" - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich

Wiadomości

Policyjne działania "Telefony"

Dziś policjanci z drogówki w całym kraju, w tym również piekarscy mundurowi prowadzą działania kontrolne pod nazwą "Telefony". Jest to nowa inicjatywa, której głównym założeniem jest poprawa stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także uświadomienie kierującym zagrożeń wynikających z korzystania z telefonu podczas jazdy. Akcja rozpoczęła się o godzinie 6.00 i trwać będzie do 22.00.

Dziś od wczesnych godzin rannych piekarscy policjanci prowadzą działania pod kryptonimem "Telefony". Są to pierwsze tego typu policyjne działania, które od bieżącego roku zostały uwzględnione w harmonogramie krajowych działań Policji. Coraz częściej zdarza się, że kierowcy podczas prowadzenia pojazdu używają telefonów komórkowych. Ich użytkowanie w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego bez wątpienia wpływa na zagrożenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Należy pamiętać, że korzystanie z telefonu podczas jazdy zwiększa ryzyko powstania zdarzenia drogowego, a także bezpośrednio wpływa na:

  • spadek świadomości dotyczący sytuacji na drodze,

  • spowolnienie reakcji na wydarzenia na drodze,

  • niedostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków,

  • niezauważenie lub zbyt późne zauważenie przeszkód lub innych uczestników ruchu drogowego,

  • ignorowanie sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych,

  • trudności z utrzymaniem stałej prędkości jazdy i stałego kierunku jazdy,

  • hamowanie z opóźnieniem lub zbyt gwałtowne.

Podczas dzisiejszych działań policjanci bezwzględnie będą egzekwować od kierujących stosowanie się do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce. Mundurowi będą też kontrolować stan trzeźwości kierujących, przestrzeganie obowiązku używania pasów bezpieczeństwa i przewożenie liczby pasażerów zgodnej z zapisem w dowodzie rejestracyjnym. Działania "Telefon" policjanci będą prowadzić do godziny 22.00.