Wiadomości

Drużyna z Piekar Śląskich na Igrzyskach Policyjnych

Z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej, z końcem września, w Siemianowicach Śląskich odbyły się policyjne igrzyska. Wśród drużyn złożonych z policjantów oraz uczniów klas mundurowych, nie mogło zabraknąć reprezentantów Piekar Śląskich.

Dyplom za uczestnictwo w Igrzyskach Policyjnych

Igrzyska Policyjne z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej połączone z Festynem Rodzinnym odbyły się na terenie siemianowickiego parku Pszczelnik. Przedsięwzięcie zorganizował Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wraz z Komendą Miejską Policji w Siemianowicach Śląskich oraz Zarządem Wojewódzkim Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Policjantów Województwa Śląskiego, przy współudziale Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie. Uroczystego rozpoczęcia igrzysk dokonał Szef śląskiego garnizonu policji nadinsp. dr Krzysztof Justyński, który przywitał uczestników sportowych zmagań i życzył im jak najlepszych wyników. Sportowców przywitał także patron honorowy wydarzenia - Prezydent Siemianowic Śląskich Pan Rafał Piech. W otwarciu igrzysk uczestniczyli ponadto: Naczelnik Wydziału Doboru i Szkolenia KWP w Katowicach mł. insp. Joanna Świec-Rajca wraz ze swoim Zastępcą nadkom. Pawłem Komendą, Naczelnik Wydziału Gabinet Komendanta Wojewódzkiego Policji KWP w Katowicach mł. insp. Gabriela Socha wraz z Zastępcą kom. Jarosławem Gorzawskim, Naczelnik Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich Pani Małgorzata Pichen oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Pszczelnik Pan Łukasz Wanot.

W Igrzyskach wzięły udział czteroosobowe drużyny, składające się z dwóch policjantów oraz dwóch uczniów szkół średnich z klas mundurowych. Reprezentacje rywalizowały w 8. konkurencjach:

  • składaniu pistoletu maszynowego PM-98 Glauberyt oraz pistoletu Glock 17 i rzucaniu rzutkami do balonów,
  • jeździe hulajnogą po wytyczonej trasie pętli,
  • 400-metrowym torze przeszkód pokonywanym z pałką typu Tonfa, służącą za pałeczkę sztafetową w trakcie pokonywania toru,
  • transporcie manekina przy pomocy chwytów transportowych i umieszczeniu go w łodzi ratunkowej na basenie oraz przepłynięcie łodzią basenu,
  • ubieraniu sprzętu PZ na czas,
  • układaniu puzzli,
  • cięciu piłą ręczną pnia drzewa,
  • przerzucaniu piłki.

Piekary Śląskie podczas zawodów reprezentowała drużyna składająca się z dwóch policjantów pełniących służbę w wydziale prewencji miejscowej jednostki oraz dwóch uczniów klasy mundurowej z Zespołu Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich.

Po zakończeniu Igrzysk odbył się Festyn Rodzinny z licznymi atrakcjami - zarówno dla dzieci, jak i dorosłych - między innymi pokazy policyjnej musztry paradnej, samoobrony, psów służbowych oraz występ Orkiestry Policyjnej. Zaprezentowano stoiska tematyczne z policyjnym sprzętem i wyposażeniem, pokazujące, jak pobiera się ślady kryminalistyczne, czy udziela pierwszej pomocy. Zorganizowano także miasteczko rowerowe, gdzie dzieci mogły spróbować swoich sił w jeździe na rowerze i znajomości przepisów. Nie zabrakło również pokazu sprzętu policjantów ruchu drogowego, symulatorów: dachowania, zderzeń, jazdy, alkogogli i narkogogli. Policjanci zaprezentowali pojazdy służbowe: radiowozy, motocykle, armatkę wodną, można było też zobaczyć z transporter Rosomak. Urząd Miasta przygotował dla dzieci “dmuchańce”, samochody akumulatorowe, pole z minigolfem i hulajnogi oraz wiele innych atrakcji, m.in. takich, jak gry i zabawy dla dzieci. Sznupek "czuwał" nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników festynu i igrzysk. Z maskotką śląskiej policji każdy chętny mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Serdecznie dziękujemy naszej drużynie za godne reprezentowanie Piekar Śląskich oraz życzymy kolejnych udanych startów.