Działania piekarskich policjantów - ROK PIESZEGO 2016 - Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich

ROK PIESZEGO 2016

Działania piekarskich policjantów

5 marca przeprowadzono ogólnopolskie działania NURD. Są to cykliczne akcje, w trakcie których szczególną uwagę mundurowych skupiają piesi i rowerzyści, czyli tak zwani niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. W naszym województwie w działaniach tych wzięło udział blisko 620 policjantów. W ciągu 16 godzin przeprowadzili oni ponad 2800 kontroli na drodze.

 

 

 

Działania rozpoczęły się o godzinie 6.00, a zakończyły o 22.00. Ich celem była poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego poprzez uświadamianie, pouczanie, a także represję wobec tych , którzy nie stosują się do przepisów prawa o ruchu drogowym. Wczoraj 619 policjantów w całym województwie skontrolowało 1955 pieszych, 160 rowerzystów oraz 716 kierowców pojazdów silnikowych. Stróże prawa nałożyli łącznie 2469 mandatów karnych, a w 62 sprawach skierowali wnioski o ukaranie do sądu. Piekarscy policjanci drogówki ujawnili 48 wykroczeń za które nałożyli 44 mandaty karne, 2 pouczenia oraz skierowali 2 wnioski do sądu.

Akcja była też znakomitą okazją do propagowania wśród pieszych i kierowców akcji śląskiej drogówki „Daj znak!” Policjanci sugerują pieszym, by przed wejściem na przejście dali znać kierowcy, że chcą przekroczyć jezdnię poprzez wyciągnięcie ręki. Gest ten ma na celu zasygnalizowanie kierowcom, że pieszy wchodzi na jezdnię. Nie oznacza to jednak, że pieszy po wykonaniu tego gestu ma bez zastanowienia wejść na drogę nie upewniając się, czy istnieje taka możliwość. Apelujemy do uczestników ruchu drogowego o rozwagę i ostrożność na drodze!